Jól van dolga a hazai villamosenergia kereskedőnek

A hazai energetikai szabályozó hatóság adatai alapján az idei második félévben a magyarországi versenypiaci villamosenergia kereskedők bruttó árréstömege közel 70 milliárd forint volt, jelentősen meghaladva 2012 mindkét félévében realizált árrést (32 illetve 87 százalékkal). A második negyedéves közel 40 milliárd forintos árrés egyben 2010 óta nem látott rekord is. Az egyetemes szolgáltatók 6 milliárd forintos árrést realizáltak az áram adásvételén, ez kis mértékben elmarad a 2012 féléves értékeitől.

Összességében azonban az állapítható meg, hogy a villamosenergia-kereskedők számára a piaci környezet javulást mutat.

A hivatalos statisztikák alapján a versenypiaci árréstömeg pozitív alakulásának oka, hogy a fajlagos árrés emelkedésének hatása jelentősen meghaladta az értékesítés mérsékelt csökkenésének negatív hatását. A 2013 első felében megfigyelt versenypiaci kereskedői árrés az árréshez hasonlóan szintén a legmagasabb 2010 eleje óta, jóllehet jelentősen elmarad az egyetemes szolgálatókra jellemző árréstől.

arres_1.png

Az egyetemes szolgáltatók esetében eltérő kép mutatkozik: a tendenciózusan csökkenő árrés mellet kis mértékben az értékesítés mennyiségének csökkenése is hozzájárul az árréstömeg mérséklődéséhez.

Az egyetemes szolgáltatásban azonban hatóságilag garantált árrést állapít meg szolgáltatónként a jogszabály, amely túllépését követően a többlet elvonására kerül sor, hiánya esetén pedig a hiány megtérítését rendeli a jogszabály. A 2012. év után a MEH adatai alapján mind a négy egyetemes szolgáltató árréstöbbletet ért el (összesen 3 milliárd forint), és ennek nagy része a 2013. évi hatósági árak számításakor már elvonásra került. A 2013. első féléves árrés értékek ezzel szemben a hatóságilag engedélyezett 1,316 Ft/kWh értéktől elmaradnak (átlagosan csak 1,02 Ft/kWh), így a kieső árréstömeget az egyetemes szolgáltatóknak későbbi áremeléssel kell majd megtéríteni.

arres_2.png

Az adatok alapján az is megállapítható, hogy az egyetemes szolgáltatói értékesítés igen jövedelmező az arra jogosultak számára, hiszen a versenypiaci kereskedők által a szolgáltatóknak értékesített villamos energia átlagára jelentősen meghaladja azt az árat, amin átlagosan értékesítenek. Amíg a versenykereskedők értékesítésén belül mindössze 5% az ilyen drága értékesítés aránya, addig az árréstömeg közel 20 százaléka innen származik.

Ha az egyetemes szolgáltatók a kereskedői átlagáron vásárolnának, beszerzési áruk akár 1 Ft/kWh mértéket meghaladóan csökkenhetne, ami a lakossági végárak közel 2,5 százalékos csökkentéséhez teremthetne fedezetet. (A felvetés már vagy fél éve a megfogalmazásra került, pl. Rezsicsökkentés értelmesen: akár -24%)

Miközben tehát a hazai földgáztüzelésű erőművek a tevékenységük felfüggesztését fontolgatják és a második rezsicsökkentés küszöbén a korábbinál is nagyobb a nyomás az egyetemes szolgáltatókon, addig a hazai villamosenergia kereskedők árréstömege nem csökken.

 

Forrás:

Magyar Energetikai- és Közmű-szabályozási Hivatal: Villamosenergia-ipari társaságok adatai http://www.mekh.hu/statisztika/energia-statisztika/adatok-es-tablazatok/villamosenergia-ipari-tarsasagok-adatai.html

Portfolio Blogger

Facebook

">

Hírek

 
süti beállítások módosítása